Aktualności

Walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze

04.01.2024

W związku z niską frekwencją oraz pilnymi do rostrzygnięcia sprawami zapraszamy ponownie na zebranie stowarzyszenia 9 lutego 2024.

Zapraszamy zatem do Urzędu Gminy Komańcza 166.

Nie przyjmujemy gotówką składek członkowskich.

Jeśli ktoś ma życzenie dołączyć lub ureguować zaległości należy dokonać wpłaty na konto stowarzyszenia. Dane do tego celu znajdziecie Państwo u dołu strony.

ZAPRASZAMY

ZARZĄD

 

 

Walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze

15.12.2023

W związku z upływem kadencji obecnego zarządu oraz koniecznością omówienia kilku spraw bieących zapraszamy na

Walne Zebranie Sprawozdawczo-wyborcze w dniu dzisiejszym o godz.: 18.00 (drugi termin: godz.: 18.30).

Pierwotnie miało ono odbyć się w  Leśnej Willi w Komańczy. Jednak z przyczyn od nas niezależnych nie jest to możliwe. Urząd Gminy Komańcza użyczy nam na ten czas sali w swoim budynku.

Zapraszamy zatem do Urzędu Gminy Komańcza 166.

Nie przyjmujemy gotówką składek członkowskich.

Jeśli ktoś ma życzenie dołączyć lub ureguować zaległości należy dokonać wpłaty na konto stowarzyszenia. Dane do tego celu znajdziecie Państwo u dołu strony.

ZAPRASZAMY

ZARZĄD

 

 

Walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze

15.11.2023

W związku z upływem kadencji obecnego zarządu oraz koniecznością omówienia kilku spraw bieących zapraszamy na

Walne Zebranie Sprawozdawczo-wyborcze w dniu 15 grudnia 2023 o godz.: 18.00 (drugi termin: godz.: 18.30) w  Leśnej Willi w Komańczy.

Wszyscy są mile widziani!

ZARZĄD

 

 

 

Čiernohronská železnica 

20.11.2019

W ramach wspierania działań Fundacji Torem Osławy na rzecz realizacji pomysłu "Rowery Na Tory" i dla integracji własnej udaliśmy się z wizytą do przyjaciół po słowackiej stronie granicy.  Zwiedziliśmy piękną Kwaczańską Dolinę, bawiliśmy w Tatralandi, jeździliśmy na drezynach rowerowych w Čierny(m) Balog(u). 

Čiernohronská železnica jest dobrym przykładem  na to, że drezyny rowerowe kolejce wąskotorowej nie przeszkadzają a wręcz przeciwnie świetnie się uzupełniają. Choć historia Čiernohronski(ej) železnic(y) całkiem różni się od naszej kolejki to nie przeszkadza to we współpracy  i wymianie doświadczeń.

 

Dzięki uprzejmości ze strony Zarządu kolejki w czasie kiedy kolejka i drezyny były nieczynne mogliśmy przejechać się drezynami rowerowymi. Pojazdy które nam użyczono do prób można opisać najprościej jako rowery na platformie. Z uwagi na szerokość torów i zastosowane rozwiązanie przeniesienia napędu wprost z koła roweru na szynę niestety nie ma zbyt wiele miejsca dla pasażerów. Trzeba przyjąć, że to pojazd dla dwóch osób dorosłych i dwojga dzieci.  Za to w porównaniu do znanych nam już Bieszczadzkich Drezyn Rowerowych są znacząco lżejsze co ułatwia zawracanie oraz sprawia, że pedałowanie staje się łatwiejsze.

 

Ocalić od zapomnienia...fotograficzne zapiski. Dziedzictwo kulturowe, krajobraz i ludzie.

01.07.2018

W ramach projektu w czerwcu b.r. odbyły się warsztaty fotograficzne dla mieszkańców gminy Komańcza. Skorzystały zeń głównie dzieci ze szkoły w Komańczy. Oto jak postrzegają swoje otoczenie:

 

Projekt zrealizowany ze środków gminy Komańcza

Łem MY

01.06.2017-29.10.2017

W dniu 29 października 2017 r. w Ośrodku Kultury w Szczawnem miał miejsce koncert zespołów ludowych, które wzięły udział w realizacji projektu „Komańczański Tabor Muzyczny”. Koncert był podsumowaniem działań w ramach, których zespół "Łem-My" z Komańczy udawał się do sąsiednich gmin, poznawał tamtejsze dziedzictwa kulturalne i uczestniczył w warsztatach wokalno-muzycznych z zespołami działającymi w tych regionach, których pasją jest muzyka tradycyjna.
Mowa o zespołach muzycznych: "Łopienka" z Cisnej, "Widymo" z Sanoka oraz "Graboszczanie" z Grabownicy Starzeńskiej.
Na Komańczański TABOR MUZYCZNY składały się następujące przedsięwzięcia:
* 26 sierpnia 2017r. zespół "Łem-MY" udał się do Cisnej, gdzie po raz pierwszy wszyscy członkowie mieli możliwość przejazdu Leśną Kolejką Bieszczadzką, ponadto zespół wystąpił przed gośćmi odwiedzającymi stację kolejową i wziął udział w warsztatach wokalno-muzycznych z zespołem "Łopienka" z Cisnej.
* 16 września 2017 r. zespół "Łem-MY" zwiedzał Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku oraz koncertował dla osób zwiedzających skansen. W trakcie wyjazdu odbyły się, również warsztaty wokalno- muzyczne z zespołem "Widymo" z Sanoka.
* 8 października 2017 r. zespół "Łem-MY" udał się do Grabownicy Starzeńskiej, gdzie miał przyjemność zwiedzić zabytkowy Kościoła pw. Św. Michała i Św. Józefa oraz Mały Skansen. Punktem kulminacyjnym były warsztaty wokalno-muzyczne z kapelą ludową "Graboszczanie".
*29 października 2017r. odbyło się czwarte i ostatnie spotkanie ramach projektu, gdzie zespoły muzyczne zostały zaproszone do Komańczy i tam wspólnie z zespołem "Łem-MY" zwiedzały Klasztor Sióstr Nazaretanek w Komańczy, skąd następnie udały się do Ośrodka Kultury w Szczawnem na koncert.
W trakcie koncertu wszystkie zespoły muzyczne wykonały po dwa utwory ze swojego repertuaru oraz zaprezentowały się z pieśniami wyuczonymi podczas warsztatów wokalno-muzycznych.
Imprezie towarzyszyła projekcja filmowa z przebiegu wyjazdów do Cisnej, Sanoka i Grabownicy Starzeńskiej oraz wystawa rękodzielnictwa lokalnych artystów: Andrija Kirima i Anety Barniak.
Na zakończenie koncertu w ramach podziękowania osobą wspierającym realizację projektu, wręczono pamiątkowe - bieszczadzkie anioły oraz zaproszono przybyłych gości, na poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich Szczawne -Kulaszne.
Inicjatywa została zrealizowana w ramach projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2017” dofinansowanego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Współorganizatorami imprezy byli: Gmina Komańcza, Gminny Ośrodek Kultury w Komańczy, Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych Komańczy (WILK), Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Na Rzecz Rozwoju Wsi: Szczawne I Kulaszne.

Sobótkowy Jarmark Rękodzieła

25.06.2016Po raz drugi i po raz pierwszy w ramach naszego stowarzyszenia udało się organizować Jarmark rękodzieła w Wisłoku Wielkim. Podobnie jak w poprzednim roku swoje wyroby prezentowali artyści i rzemieślnicy z całego regionu województwa podkarpackiego. Pomimo burzy goście dopisali i tym razem świetnie wszyscy się bawiliśmy....

 

11892381_800044610093591_4302663210389638403_o

Cudze chwalicie, Komańczy nie znacie

cbe8bc_15f527e008184aa88756431232f3f3c2

24.02.2015r.

Miło nam poinformować, że został zakończony projekt « Cudze chwalicie, Komańczy nie znacie » współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej poprzez projekt „Alpy Karpatom”, realizowanego przez Fundację Karpacką-Polska.  W ramach projektu nasze Stowarzyszenie wydało dwujęzyczny album „Komańcza. Tam gdzie płynie Osława” w nakładzie 1500 egzemplarzy, który promuje walory kulturowe i przyrodnicze Gminy Komańcza.

swiss   fundacjakarpacka   alpykarpatom

Opieka nad cmentarzami

cmentarze

 

W 2013 roku w naszym Stowarzyszeniu powstała inicjatywa objęcia opieką opuszczonych cmentarzy i cerkwisk położonych na terenie gminy Komańcza i znajdujących się obecnie na terenach Lasów Państwowych.