Aktualności

Ocalić od zapomnienia...fotograficzne zapiski. Dziedzictwo kulturowe, krajobraz i ludzie.

01.07.2018

W ramach projektu w czerwcu b.r. odbyły się warsztaty fotograficzne dla mieszkańców gminy Komańcza. Skorzystały zeń głównie dzieci ze szkoły w Komańczy. Oto jak postrzegają swoje otoczenie:

 

Projekt zrealizowany ze środków gminy Komańcza

Łem MY

01.06.2017-29.10.2017

W dniu 29 października 2017 r. w Ośrodku Kultury w Szczawnem miał miejsce koncert zespołów ludowych, które wzięły udział w realizacji projektu „Komańczański Tabor Muzyczny”. Koncert był podsumowaniem działań w ramach, których zespół "Łem-My" z Komańczy udawał się do sąsiednich gmin, poznawał tamtejsze dziedzictwa kulturalne i uczestniczył w warsztatach wokalno-muzycznych z zespołami działającymi w tych regionach, których pasją jest muzyka tradycyjna.
Mowa o zespołach muzycznych: "Łopienka" z Cisnej, "Widymo" z Sanoka oraz "Graboszczanie" z Grabownicy Starzeńskiej.
Na Komańczański TABOR MUZYCZNY składały się następujące przedsięwzięcia:
* 26 sierpnia 2017r. zespół "Łem-MY" udał się do Cisnej, gdzie po raz pierwszy wszyscy członkowie mieli możliwość przejazdu Leśną Kolejką Bieszczadzką, ponadto zespół wystąpił przed gośćmi odwiedzającymi stację kolejową i wziął udział w warsztatach wokalno-muzycznych z zespołem "Łopienka" z Cisnej.
* 16 września 2017 r. zespół "Łem-MY" zwiedzał Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku oraz koncertował dla osób zwiedzających skansen. W trakcie wyjazdu odbyły się, również warsztaty wokalno- muzyczne z zespołem "Widymo" z Sanoka.
* 8 października 2017 r. zespół "Łem-MY" udał się do Grabownicy Starzeńskiej, gdzie miał przyjemność zwiedzić zabytkowy Kościoła pw. Św. Michała i Św. Józefa oraz Mały Skansen. Punktem kulminacyjnym były warsztaty wokalno-muzyczne z kapelą ludową "Graboszczanie".
*29 października 2017r. odbyło się czwarte i ostatnie spotkanie ramach projektu, gdzie zespoły muzyczne zostały zaproszone do Komańczy i tam wspólnie z zespołem "Łem-MY" zwiedzały Klasztor Sióstr Nazaretanek w Komańczy, skąd następnie udały się do Ośrodka Kultury w Szczawnem na koncert.
W trakcie koncertu wszystkie zespoły muzyczne wykonały po dwa utwory ze swojego repertuaru oraz zaprezentowały się z pieśniami wyuczonymi podczas warsztatów wokalno-muzycznych.
Imprezie towarzyszyła projekcja filmowa z przebiegu wyjazdów do Cisnej, Sanoka i Grabownicy Starzeńskiej oraz wystawa rękodzielnictwa lokalnych artystów: Andrija Kirima i Anety Barniak.
Na zakończenie koncertu w ramach podziękowania osobą wspierającym realizację projektu, wręczono pamiątkowe - bieszczadzkie anioły oraz zaproszono przybyłych gości, na poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich Szczawne -Kulaszne.
Inicjatywa została zrealizowana w ramach projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2017” dofinansowanego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Współorganizatorami imprezy byli: Gmina Komańcza, Gminny Ośrodek Kultury w Komańczy, Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych Komańczy (WILK), Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Na Rzecz Rozwoju Wsi: Szczawne I Kulaszne.

Sobótkowy Jarmark Rękodzieła

25.06.2016Po raz drugi i po raz pierwszy w ramach naszego stowarzyszenia udało się organizować Jarmark rękodzieła w Wisłoku Wielkim. Podobnie jak w poprzednim roku swoje wyroby prezentowali artyści i rzemieślnicy z całego regionu województwa podkarpackiego. Pomimo burzy goście dopisali i tym razem świetnie wszyscy się bawiliśmy....

 

11892381_800044610093591_4302663210389638403_o

Cudze chwalicie, Komańczy nie znacie

cbe8bc_15f527e008184aa88756431232f3f3c2

24.02.2015r.

Miło nam poinformować, że został zakończony projekt « Cudze chwalicie, Komańczy nie znacie » współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej poprzez projekt „Alpy Karpatom”, realizowanego przez Fundację Karpacką-Polska.  W ramach projektu nasze Stowarzyszenie wydało dwujęzyczny album „Komańcza. Tam gdzie płynie Osława” w nakładzie 1500 egzemplarzy, który promuje walory kulturowe i przyrodnicze Gminy Komańcza.

swiss   fundacjakarpacka   alpykarpatom

Opieka nad cmentarzami

cmentarze

 

W 2013 roku w naszym Stowarzyszeniu powstała inicjatywa objęcia opieką opuszczonych cmentarzy i cerkwisk położonych na terenie gminy Komańcza i znajdujących się obecnie na terenach Lasów Państwowych.